Trzecie posiedzenie strategicznego dialogu energetycznego Polski i USA

26 lutego w Waszyngtonie odbyło się trzecie posiedzenie w ramach strategicznego dialogu energetycznego Polska-USA. W spotkaniu wzięła udział delegacja rządu polskiego pod przewodnictwem Piotra Naimskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wraz z Michałem Kurtyką, Ministrem Klimatu oraz delegacja Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem Dana Brouillette, Sekretarza do spraw Energii USA. W trzeciej sesji wzięli również udział Piotr Wilczek, Ambasador RP w USA, oraz Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce, których zaangażowanie w ramach strategicznego dialogu zostało docenione przez Ministrów i Sekretarza.

Delegacje wyraziły swoje zadowolenie z rozwoju dotychczasowej współpracy w obszarze energii i wspólnie potwierdziły swoje zainteresowanie w kontynuacji tej współpracy w szerokim zakresie sektora energetycznego, w tym w energetyce jądrowej. Sekretarz Brouillette zaznaczył, że amerykański przemysł jest zainteresowany możliwością dostarczenia czystej i niezawodnej cywilnej technologii jądrowej jako sposobu na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Strona polska poinformowała, że energetyka jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, będzie ważnym komponentem krajowego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE.

Polska delegacja podziękowała także stronie amerykańskiej za dotychczasową współpracę, w szczególności w obszarze handlu gazem skroplonym (LNG), czego dowodem są długoterminowe kontrakty na dostawę gazu naturalnego między polskimi i amerykańskimi firmami. Przedstawiciele departamentu energii USA odnotowali fakt, że coraz więcej krajów decyduje się na zmniejszenie zależności od gazu naturalnego z kierunku wschodniego, a Polska stała się niewątpliwym liderem regionalnym promującym strategię dywersyfikacji w Europie. Delegacja rządu amerykańskiego w szczególności zwróciła uwagę na inwestycje związane z rozwojem infrastruktury krytycznej, w tym na budowę Baltic Pipe oraz rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu.

Źródło: premier.gov.pl

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.