Kary za wyrzucanie żywności. Jest ustawa.

Od 1 marca 2020 roku wchodzi w życie zmiana ustawy mającej na celu przeciwdziałanie marnowania żywności. Wszystkie sklepy będą miały obowiązek oddawać żywność, nadającą się do spożycia, odpowiednim organizacjom pożytku publicznego. Zakazane będzie wyrzucanie jedzenia, jak to do tej pory, masowo miało miejsce. Jeżeli sklep nie zastosuje się do zakazu, zapłaci wysokie kary.

Sklepy będą miały obowiązek podpisać stosowne umowy z organizacjami pożytku publicznego i przekazywać im nieodpłatnie żywność nadającą się do spożycia, której termin przydatności do spożycia nie minął. Zwiędłe warzywa i owoce, produkty z krótkim terminem ważności, produkty z uszkodzonymi opakowaniami będą musiały trafić do wspomnianych organizacji.
W praktyce zapewne znikną z marketów koszyki z przecenioną żywnością z krótkim terminem i będą one przekazywane organizacjom pożytku publicznego. Nad sklepami będą czuwać inspektorzy ochrony środowiska, którzy zbadają czy sklepy wywiązują się z ustawowego obowiązku.
Za brak umowy z organizacją pożytku publicznego będzie groziła kara grzywny do 5000 zł. Natomiast za wyrzucanie żywności, sklep zostanie obciążony kwotą 10 gr za każdy kilogram.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.