Zakaz imprez masowych w Polsce?

Główny inspektor Sanitarny zamieścił na stronie gis.gov.pl komunikat, w którym informuje o obawach przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce poprzez organizację imprez masowych. Na stronie możemy przeczytać:

Ze względu na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną dotyczącą koronawirusa SARS-CoV-2, organizacja imprez masowych podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom.
Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje w tej sprawie do Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jednocześnie przestrzega przed podróżowaniem w kierunkach gdzie, aktualnie, występuje największe skupienie zarażony osób.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Włoch, Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Mimo że sam komunikat nie mówi wprost o zakazie imprez masowych w Polsce, to już apel Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej do Premiera Mateusza Morawieckiego mówi wprost o wprowadzeniu zakazu organizacji oraz wydawania pozwoleń na wszelkie imprezy masowe.

w imieniu środowiska lekarskiego zwracam się do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie naszych rekomendacji, by:

– jak najszybciej został wprowadzony zakaz organizacji imprez masowych,
– nastąpiło odwołanie zbliżających się imprez, a także
– zdecydowano o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na tego typu wydarzenia.
Im szybciej ograniczymy możliwości rozprzestrzeniania się wirusa – m.in. minimalizując liczbę potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu infekcji – tym lepiej.

Pozostaje pytanie czy spotkania z wyborcami również należy zaliczyć do imprez masowych?

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.