Podwyżka za wywóz śmieci tylko w 2 miastach.

Od 1 marca obowiązuje nowe stawki obciążające mieszkańców domów oraz mieszkań i kamienic oraz zasady naliczania opłat za wywóz śmieci. Dotychczas, cena za wywód odpadów była uzależniona od ilości osób w gospodarstwie domowym oraz rodzaju nieruchomości – dom jednorodzinny oraz budynek wielolokalowy. W przypadku kiedy mieszkanie zajmował tylko jeden mieszkanie, stawka wynosiła 10 zł miesięcznie, za 2 osoby – 19 zł, za trzy – 28 zł, cztery osoby lub więcej – 37 zł. W przypadku domów jednorodzinny, opłaty wynosiły odpowiednio 30 zł, 45 zł i 60 zł za 3 lub więcej osób.

Władze Warszawy zdecydowały się na radykalną podwyżkę opłat ryczałtowych za wywóz odpadów segregowanych. Aktualnie stawka wynosi 65 zł za mieszkanie lub 94 zł za dom jednorodzinny. Jeżeli odpady nie będą segregowane, opłaty będą naliczane w podwójnej wysokości (130 zł za mieszkanie i 188 zł za dom jednorodzinny).

Władze Warszawy zamierzają wprowadzić tzw. “wsparcie osłonowe” dla najuboższych, w postaci 50% dofinansowania. Ze wsparcia będą mogło skorzystać jednoosobowe gospodarstwa domowe których dochód nie przekracza 1752,50 zł netto. Miasto szacuje że ze wsparcia może skorzystać ok 7,5 osób, co w skali ilości mieszkańców Warszawy stanowi ułamek procenta.

Wychodzi na to że w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych, podwyżka będzie astronomiczna – opłata miesięczna wzrośnie z 10 zł do 65 zł czyli o 550%.

Drugim miastem które zdecydowało się na podwyżki jest Białystok, jednak tu podwyżka nie jest tak drastyczna. Opłaty wzrosły: dla mieszkań o pow do 40 m² z 9 zł do 16 zł, o powierzchni 40-80 m² z 21 zł do 36 zł, dla mieszkań o powierzchni większej niż 80 m² oraz domów jednorodzinnych z 29 zł do 45 zł. Maksymalna podwyżka wynosi 16 zł a dotyczy dużych lokali oraz domów.

Inne miasta w Polsce nie zdecydowały się na podniesienie opłat.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.