Apple zapłaci 500 mln dolarów kary – jest ugoda

Firma Apple, doszła do ugody po 3 letnim procesie sądowym wytoczonym przez niezadowolonych konsumentów w USA – wartość ugody wyniesie około 500 mln dolarów. Sprawa dotyczyła celowego, sofware’owego spowalniania smartphonów serii Iphone 6 i Iphone 7. Firma Apple tłumaczyła takie działanie koniecznością oszczędzania baterii w telefonach. Argumentowano, że telefony poprzednich serii, po wykonaniu update’u oprogramowania, zużywają więcej energii z baterii, co może być niekorzystne dla użytkowników. Spowolnienie urządzenia miało wyeliminować problem, jakim jest zbyt krótki czas działania telefonu.  Takie wytłumaczenie nie przekonało sądu. Działanie amerykańskiej firmy zostało uznane za ewidentne działanie na szkodę konsumentów, którym celem było uznanie, przez posiadaczy smartfonów, “starego” telefonu za zużyty co się wiąże z koniecznością kupienia nowego modelu. Wymiana baterii w telefonach Iphone jest nieopłacalna. Konstrukcja telefonu jest tzw monoblokiem, wymiana baterii jest procesem czasochłonnym i często grozi uszkodzeniem obudowy urządzenia. Co więcej, praktyką stosowaną przez firmę Apple jest celowe utrudnianie dostępu do baterii w urządzeniu. Celem jest aby taką operację mogły wykonać wyłącznie autoryzowane punkty serwisowe producenta. Często tańszym rozwiązaniem jest wydanie pieniędzy na nowy telefon.

Zgodnie z ugodą, producent Iphonów ma zapłacić każdemu, byłemu i aktualnemu, posiadaczowi wspomnianych telefonów, zadośćuczynienie w wysokości 25 dolarów. Ponadto każda osoba ujęta w pozwie zbiorowym otrzyma rekompensatę w wysokości od 1500 do 3000 dolarów. Firma zapłaci również koszty zastępstwa procesowego które wynoszą około 90 mln dolarów.

To nie pierwszy przypadek kiedy amerykański gigant ma zapłacić odszkodowanie swoim klientom. Podobna sytuacja miała miejsce w Europie. Apple przegrał proces sądowy, jednak zasądzona kwota była zdecydowanie niższa i wynosiła zaledwie 85 mln dolarów.

 

 

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.