Rafał Trzaskowski chce zamykać szkoły w Warszawie

Rafał Trzaskowski zwrócił się do Wojewody Mazowieckiego – Konstantego Radziwiłła, z wnioskiem o zawieszenie działalności szkół, żłobków i przedszkoli w Warszawie oraz województwie Mazowieckim. Powodem jest obawa przed epidemią koronawirusa i rozprzestrzenianie się epidemii w szkołach. Prezydent Warszawy argumentował swój wniosek troską o bezpieczeństwo rodzin.

Jutro, 11 marca 2020 roku, odbędzie się spotkanie, w kancelarii premiera, prezydentów miast wojewódzkich. Na spotkaniu będzie omawiana aktualna sytuacja, plan dalszych działań oraz wspomniany wniosek o zamknięcie placówek edukacyjnych.

Prezydent Rafał Trzaskowski wysłał pismo do dyrektorów warszawskich szkół z zaleceniami i instrukcją postępowania, w przypadku wystąpienia przypadków zarażenia koronawirusem wśród uczniów – dyrektorzy mogą zawiesić działanie placówek do czasu uzyskania wyników na obecność wirusa. Budynek szkoły ma zostać zdezynfekowany przez odpowiednie służby i dopiero po tej operacji, szkoła może prowadzić zajęcia.

Inne działania które zostały podjęte w Warszawie to:
– dezynfekcja w środkach transportu publicznego (poręcze, przyciski)
– ograniczenie wizyt w miejskich ośrodkach opiekuńczo-leczniczych
– odwołanie wszystkich imprez masowych w Warszawie
– ograniczenie imprez kulturalnych
– odwołanie konferencje i spotkań
– wprowadzono specjalne procedury w urzędach aby chronić interesantów i pracowników
– wprowadzono specjalne procedury w urzędach aby chronić interesantów i pracowników
– dyrektorzy szkół mogą samodzielnie podejmować decyzje o zamknięciu placówki edukacyjnej, jeżeli wystąpią przypadki zarażenia

Prezydent odniósł się również do kin i teatrów – powiedział że sytuacja jest analizowana ale decyzja w tym temacie należy do administracji rządowej.

Jak dotąd, w Warszawie, zamknięto szkołę nr 150 na Bemowie. W tym przypadku, jeden z uczniów przyszedł do szkoły z gorączką a jego rodzic był objęty w tym czasie kwarantanną. Budynek szkoły przejdzie dezynfekcję. Zajęcia nie będą się odbywać do czasu uzyskania wyników.
Drugą zamkniętą szkołą jest prywatna placówka w Wilanowie.

Całe wystąpienie Rafała Trzaskowskiego można obejrzeć na Twitterze

Aktualne statystyki zawierające dane odnośnie zarażeń w Europie można śledzić TUTAJ

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.