Szkoły zamknięte! Jest decyzja rządu.

Szkoły, przedszkola i żłobki zostają od poniedziałku zamknięte – taka decyzję podjął dzisiaj premier Mateusz Morawiecki na specjalnym spotkaniu z prezydentami miast wojewódzkich. Wczoraj informowaliśmy o konferencji prasowej prezydenta Warszawy – Rafał Trzaskowskiego, na której prezydent poinformował o wniosku w sprawie objęcia szkół specjalną ochroną.

dyspenser w szkole
Dyspenser w szkole / PRESSonline.pl /

Oficjalnie szkoły, oraz inne placówki oświatowe, mają być nieczynne od poniedziałku 16 marca 2020 roku, przez okres 2 tygodni. Jest to szacunkowy termin zakończenia kwarantanny w szkołach, może on ulec wydłużeniu nawet do 4 tygodni. W praktyce szkoły nie będą funkcjonować już od jutra – jednostki będą tylko dyżurnie sprawować opiekę nad dziećmi, lekcje nie będą się odbywać.

Na decyzję rządu nie czekał prezydent Poznania. Po informacji o pojawieniu się koronawirusa w tym mieście, wydał decyzję o zamknięciu, od dzisiaj, wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, oraz innych obiektów w których dochodzi do grupowania się mieszkańców.

Wiceprezydent Poznania – Jędrzej Solarski oświadczył:

Nie mamy na co czekać w Poznaniu – od jutra wszystkie, również miejskie instytucje kultury, wszystkie te, które podlegają oczywiście prezydentowi miasta, również wszystkie baseny, baseny sportowe, zoo – zamkniemy na dwa tygodnie po to, żeby profilaktycznie przeciwdziałać koronawirusowi

Przykładem pokazującym o zasadności tej decyzji jest przykład Włoch. Zakażenia we Włoszech bardzo często rozprzestrzeniały się poprzez uczniów, którzy w szkole zakażali się między sobą. Dzieci przechodziły koronawirusa kompletnie bezobjawowo, natomiast przenosiły tę chorobę.

Rodzice, których dzieci zostaną w domach, mogą liczyć na wsparcie w postaci zasiłku w związku z opieką nad dzieckiem. Zasiłek jest wypłacany za 14 dni sprawowania opieki, w wysokości 80% wynagrodzenia.
Niestety ustawa wprowadza obostrzenie wiekowe – zasiłek przysługuje wyłącznie na dziecko do 8 roku życia. Prawo do zasiłku maja osoby posiadające ubezpieczenie chorobowe czyli są zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie lub prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Limit 14 dni nie wlicza się do rocznego limitu 60 dni. które przysługują na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.