Episkopat chce więcej mszy świętych – powodem jest koronawirus

Przewodniczący Konferencji Episkopat u Polski Abp Stanisław Gądecki apeluje o zwiększenie ilości mszy świętych – takie oświadczenie wydał podczas Konferencji Episkopatu Polski. Większa ilość nabożeństw ma, zdaniem duchownych, zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dzięki temu wierni nie będą licznie przychodzić do kościoła, ponieważ ilość ludzi rozłoży się na większość ilość mszy. Ma to związek z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) w kwestii organizacji zgromadzeń.
abp Gądecki napisał:

że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach

Ponadto, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski – ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, powiedział że wierni nie mają obowiązku podawania sobie dłoni na “znak pokoju” ani wykonywania znaku krzyża wodą święconą. Stwierdził że w parafiach “w praktyce nie ma tej wody”.

Zachęcił również aby podczas mszy śpiewano suplikację “Święty Boże, Święty Mocny”, w której padają słowa “od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie”. Zapewnił że biskupi wspierają wiernych modlitwą o zakończenie sie epidemii.

abp Gądecki napisał, “że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”.

Przypominamy że zgodnie z informacjami od WHO, koronawirus może żyć nawet 30 minut w powietrzu, a nawet do 5 dni w ślinie. Kaszel może przenieść wirusa na odległość nawet 4-5 metrów. Biorąc pod uwagę te fakty można wnioskować, że zmniejszenie ilości wiernych w zamkniętym pomieszczeniu o dość słabej cyrkulacji powietrza, nie będzie miało wpływu na ograniczenie rozpowszechniania się patogenu.

Poniżej treść całego komunikatu Episkopatu Polski

Przewodniczący Episkopatu: Kościół stosuje się do zaleceń służb sanitarnych ws. koronawirusa 

O aktualnej sytuacji dotyczącej koronawirusa w Europie można zapoznać się naszej stronie: “Statystyka – koronawirus w Europie

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.