Ze szpitala wyciekła Procedura na wypadek kontaktu z zarażonym koronawirusem

Z jednego szpitali zakaźnych w Warszawie “wyciekła” procedura dotycząca postępowania służb medycznych, na wypadek kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.  Na pierwszy rzut oka nie wydaje się ona w żaden sposób wyjątkowa, jednak po dłuższej refleksji można dojść do zaskakujących wniosków.

Główny zarzut jaki można postawić mediom to niepełne informacje na temat prawidłowego zabezpieczania się przed przenoszeniem wirusa.

Kocie ruchy” aby zsunać kombinezon – to brzmi jak słaby żart. Oznacza to służba zdrowia nie dysponuje odpowiednią ilością ludzi tak aby zapewnić ochronę osób w służbach medycznych. Każda osoba powinna mieć pomoc w zdejmowaniu zakażonego stroju aby uniknąć ewentualnej infekcji. Zdejmowanie kombinezonu samodzielnie przy użyciu “kocich ruchów” brzmi co najmniej kuriozalnie.

Z instrukcji wynika że służby są zaopatrzone w maseczki z filtrem FFP3. Mimo że służby je stosują to media cały czas informują że maseczki nie są przydatne w prewencji przeciwko koronawirusowi. Wiele maseczek, lepszych jakościowo, np.  dla biegaczy czy do prac budowlanych, jest wyposażona w wymienne wkłady z filtrem FFP3. Dlaczego zatem media informują o braku skuteczności takiego zabezpieczenia? Maseczki dla biegaczy z filtrem FFP3 są dostępne do kupienia, rządowi oraz mediom powinno przecież zależeć na ochronie społeczeństwa. Skoro maseczki są na wyposażeniu służb to nie można mówić o braku skuteczności.

Ochrona oczu – media rozpisują się o myciu twarzy ale nie spotkaliśmy się z informacją aby chronić również oczy. To szczególnie ważne ponieważ wirusy mogą przenikać przez skórę oraz gałki oczne. Należy pamiętać nie tylko o myciu rąk i twarzy ale również dezynfekowaniu okularów – to akcesorium które często dotyka się rękoma.

Instrukcja brzmi:

1. Zdejmij rękawiczki ochronne.
2. Umyj i zdezynfekuj ręce.
3. Zdejmij gogle ochronne.
4. Rozepnij kombinezon ochronny nie dotykając zewnętrznych jego części.
5. “Kocimi ruchami” zsuń kombinezon ochronny łącznie z butami, trzymając za wewnętrzną stronę wrzuć do czerwonego worka.
6. Zdejmij maseczkę ochronną FFP3.
7. Umyj i zdezynfekuj ręce.
8. Zdezynfekuj google ochronne środkiem dezynfekującym Mikrozid. Pozostaw do wyschnięcia.

Ważne informacje: Statystyka zarażeń koronawirusem w Europie (dzień po dniu). 

Poniżej prezentujemy zdjęcie instrukcji.

wyciekła instrukcja procedura zdejmowania stroju ochronnego

Ważne informacje: ORLEN rozpoczął produkcję płynu do dezynfekcji rąk

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.