Zakaz sprzedaży maseczek i żeli antybakteryjnych na Allegro i OLX. Decyzja Premiera.

Zakaz sprzedaży maseczek, rękawiczek ochronnych, żeli antybakteryjnych, odzieży ochronnej a nawet termometrów na portalach Allegro i OLX – taką decyzję podjął Premier Mateusz Morawiecki. Związane jest to z ochroną obywateli i zapewnieniem dostępności tych produktów w przystępnych cenach cenach. Aktualnie wystawione oferty na tych portalach mają zostać usunięte. Co więcej, Premier nakazał aktualizację regulaminów powyższych portali sprzedaży i wprowadzenie zapisu u bezwzględnym zakazie sprzedaży określonych rodzajów produktów ochronnych.
O kuriozalnie wysokich cenach np. maseczek ochronnych pisaliśmy na łamach PRESSonline.pl

Polacy boją się Coronavirusa! Masowo wykupują maseczki.

Pełna lista 52 produktów objętych zakazem została zamieszczona na stronie premier.gov.pl

Jak podaje kancelaria Premiera: Popularne platformy sprzedaży internetowej nie wystawią już na swoich aukcjach maseczek, żelów antybakteryjnych i środków do dezynfekcji – postanowił Premier Mateusz Morawiecki. Z kolei Minister Łukasz Szumowski zakazał wywozu produktów leczniczych zagranicę bez zgody GIF. Wszystko po to, by ograniczyć sprzedaż artykułów z niepewnych źródeł i zapewnić Polakom odpowiednią ilość leków.

Wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały w górę. Wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia. Właśnie dlatego Mateusz Morawiecki zdecydował ukrócić ten proceder.

Takie możliwości daje Premierowi i wojewodom specustawa w sprawie koronawirusa. Zgodnie z nowymi przepisami Prezes Rady Ministrów może nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Są one wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Zakaz sprzedaży i zmiany w regulaminie dla OLX i Allegro

Mateusz Morawiecki nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia:
– zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych
– zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów
– wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Zakaz wywozu produktów leczniczych

Minister Zdrowia wprowadził również zakaz wywozu poza granicę kraju bez zgody GIF produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych.

Na liście produktów z zakazem wywozu znalazły się m.in.
– produkty przeciwgorączkowe
– produkty przeciwbólowe,
– produkty przeciwzapalne,
– środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze
– maseczki,
– fartuchy,
– odzież operacyjna,
– rękawice chirurgiczne i zabiegowe,
– termometry elektroniczne.

Pełna lista 52 produktów które obejmuje zakaz sprzedaży na Allegro i OLX znajduje się na stronie premier.gov.pl

Zakazem nie są objęte sklepy internetowe.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.