Papier toaletowy wykupiony ze sklepów. Dlaczego? Eksperci tłumaczą.

Podczas fali paniki wywołanej przez koronawirusa żaden produkt nie okazał się bardziej ceniony niż dobry papier toaletowy – i to bez względu na liczbę warstw.
Na całym świecie odbywają się dyskusje akademickie na temat tego niepodziewanego zachowania konsumentów.
Szaleństwo masowych zakupów zastanawia wiele osób, dlaczego ludzie decydują się na gromadzenie podstawowych zapasów, które mają wiele alternatyw, choć nie tak wygodnych.

Według agencji Reuters w Australii, gdzie władze podkreśliły, że występują poważne braki, ludzie wyczyścili półki sklepowe, co spowodowało, że duże sklepy spożywcze nałożyły ścisłe ograniczenia sprzedaży papieru toaletowego.

„Staramy się uspokoić ludzi, że wykupienie całego papieru toaletowego z półek supermarketów prawdopodobnie nie jest w tej chwili proporcjonalne ani rozsądne” – powiedział w środę parlamentowi australijski lekarz medycyny Brendan Murphy.

Według BBC, eksperci psychologii konsumenckiej twierdzą, że irracjonalna mentalność tłumu jest podsycana przez media społecznościowe i alarmujące wiadomości.

„Musisz pamiętać, że kiedy 50 paczek rolek papieru toaletowego znika z półek, naprawdę to zauważasz, ponieważ zajmują one tak dużo miejsca. To znacznie bardziej zauważalne niż, powiedzmy, zniknięcie 50 puszek fasolki po bretońsku lub mydła w płynie””

– powiedziała BBC prof. Debra Grace z Griffith University.

„Ludzie myślą, że jeśli każdy kupuje, jeśli mój sąsiad kupuje, musi być jakiś rozsądny powód i ja też muszę tak zrobić ”

– wytłumaczyła profesor Nitika Garg, badaczka zachowań konsumenckich na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii.

Ważne informacje: ORLEN rozpoczął produkcję płynu do dezynfekcji rąk

Japonia prosi mieszkańców o zaprzestanie gromadzenia papieru toaletowego wśród obaw związanych z koronawirusem. Inny ekspert od konsumentów powiedział, że szaleństwo związane z papierem toaletowym odzwierciedla potrzebę utrzymania nowoczesnego stylu życia.

„Nie jesteśmy przyzwyczajeni do braków i niedostępności towarów, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że możemy wybierać i wybierać, co chcemy, kiedy chcemy. Pośpiech, aby zdobyć papier toaletowy, to właśnie ta mentalność stada owiec, aby utrzymać ten status ”- powiedział BBC Rohan Miller z Uniwersytetu w Sydney.

„Papier toaletowy nie ma tak naprawdę znaczenia – jest tak daleko na liście przeżycia w porównaniu z innymi rzeczami, takimi jak jedzenie czy woda – ale jest to po prostu coś, co ludzie trzymają dla utrzymania minimalnego standardu komfortu życia” – dodał Miller.

„Strategiczna rezerwa papieru toaletowego usuwa bodźce do gromadzenia zapasów. Zapewnia to, że nawet jeśli zobaczysz, jak inni biegną do sklepu, aby zebrać papier toaletowy, nie musisz już próbować biec, aby go pobić ”

– Justin Wolfers, profesor polityki publicznej i ekonomii na Uniwersytecie Michigan.

„Możesz się zrelaksować, wiedząc, że nadal będziesz w stanie wytrzeć tyłek”.

– dodał Wolfers.

Ważne informacje: Statystyka zarażeń koronawirusem w Europie (dzień po dniu). 

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.