Premier ogłasza stan epidemii w Polsce!

Dzisiaj, na specjalnej konferencji z Ministrem Zdrowia, Premier oświadczył że podpisał rozporządzenie wprowadzające stan epidemii w Polsce.  

Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się koronawirusa. Oznacza to dla społeczeństwa nowe obowiązki.  Robimy wszystko, by przygotować Polskę na trudne, nadchodzące tygodnie.

– oświadczył Premier Morawiecki

Co to oznacza dla obywateli?

♦ kary za złamanie kwarantanny zostaną zwiększone z 5 tys zł do 30 tys zł. Jest to odpowiedź na łamanie kwarantanny przez osoby nią objęte. Tylko wczoraj zanotowano 299 przypadki złamania kwarantanny.
♦ Szkoły, uczelnie, przedszkola i żłobki nie będą działać do 14 kwietnia 2020 roku. Wcześniejsze ograniczenie działania placówek oświatowych miało trwać do 25 marca.
♦ Wojsko będzie wspierać działania policji w kwestii zachowania porządku oraz kontrolowania osób objętych kwarantanna.
♦ Projekt specustawy trafił do Ministerstwa Rozwoju – projekt zakłada teoretyczną ochronę w pięciu obszarach: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne
♦ w dalszym ciągu obowiązuje zakaz zgromadzeń
♦ uruchomiona zostanie aplikacja na smartphony mająca ułatwić przebywanie w kwarantannie (szczegóły na stronie gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa )
♦ wybory prezydenckie nie zostaną przełożone
♦ kościoły nie zostaną zamknięte

Szef Ministerstwa Zdrowia, Łukasz Szumowski dodał

W ciągu kilkunastu dni to może być 10 tysięcy chorych. Przygotowujemy się na to, co nas czeka w najbliższym tygodniu, dwóch. Mówienie o tym, kiedy to się skończy to gdybanie.

Dotychczas, w Polsce zachorowało 411 osób (stan na 23.03.2020) a ponad 40 tysięcy jest poddanych kwarantannie. Bardzo możliwe że osoby które przebywają w kwarantannie również są zarażone ale przechodzą chorobę z prawie bezobjawowo i nie są ujęte w statystykach. Zastanawiający jest również fakt że hospitalizowanych jest 900 osób mimo że oficjalnie chorych jest około 400 osób, Oznaczałoby to że władze ukrywają prawdziwe dane dotyczące zachorowań z powodu koronawirusa COVID-19. Co więcej, kontrowersyjne jest wykreślenie dzisiejszej ofiary śmiertelnej z oficjalnych statystyk, twierdząc że powodem śmierci zarażanej było inne schorzenie mimo że kierownik oddziału chorób zakaźnych i hepatologii szpitala w Łańcucie przekazał informację, że 27 letnia kobieta cierpiała na ciężkie koronawirusowe zapalenie  płuc.
Zakładając że dane, podawane przez władze, są prawidłowe, należy spodziewać się wzrostu zachorowań do końca marca 2020 do około 5400 osób. Oczywiście to założenie opierające się na danych historycznych, bez założenia spadku zachorowań dzięki podjętym środkom zapobiegającym.
Prognoza zachorowań w Polsce na koronawirusa COVID-19
Prognoza zachorowań w Polsce na koronawirusa COVID-19
O dalszych działaniach rządu będziemy informować na bieżąco.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.