Odmawiają przeprowadzania wyborów prezydenckich. Wybory zagrożone?

Wybory zagrożone? Jeżeli większa ilość gmin postąpi podobnie, to taki scenariusz jest wielce prawdopodobny. Władze gminy Ińska (województwo zachodniopomorskie) odmówiły przeprowadzanie wyborów prezydenckich w maju 2020 roku i domagają się przesunięcia terminu. Powodem takiej sytuacji, podanej przez burmistrza Ińska, jest epidemia koronawirusa. Burmistrz zaznacza w piśmie skierowanym do Komisarza Wyborczego, że “Nie będziemy narażać naszych mieszkańców na niebezpieczeństwo zakażenia.”
Pismo zostało przesłane 26 marca, nie znamy jeszcze odpowiedzi na apel burmistrza. W gminie Ińska zarejestrowanych jest 2913 wyborców, oraz 2 obwody wyborcze.

Wybory gmina Insk

Ińska nie jest jedynym miejscem w Polsce które odmawia przeprowadzenia wyborów w trosce o obywateli.

Podobne pismo zostało skierowane do Komisarza Wyborczego, Pana Jacka Szredera, przez wójta gminy Kołbaskowo (gmina pod Szczecinem), Panią Małgorzatę Schwarz, która również domaga się przesunięcia terminu wyborów.

Kolbaskowo wybory

UWAGA: Dramatyczny apel lekarza. „KTO WAS BĘDZIE LECZYŁ, JAK MY UMRZEMY”

Podobnego zdania jest Prezydent Gdańska, Pani Aleksandra Dulkiewicz. W programie “Koronawirus Raport”, emitowanego na platformie TVN24, poinformowała, że “samorządy nie są dzisiaj w stanie zapewnić bezpieczeństwa obywatelom, którzy mieliby brać udział w tym procesie wyborczym”.

Należy spodziewać się, że po 10 kwietnia, większa ilość gmin i powiatów zgłosi brak gotowości do przeprowadzenia wyborów z powodów braku personelu do obsługi oraz w obawie o zdrowie obywateli. Jeżeli tak się stanie to wybory staną pod znakiem zapytania.

Czekamy na stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej i ich rekomendacji odnośnie terminu wyborów.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.