Kiedy koniec epidemii w Polsce? Są pierwsze prognozy.

Kiedy nastąpi szczyt i koniec epidemii w Polsce? Ile osób zachoruje? Takie pytania zadają sobie chyba wszyscy. Na te pytanie stara się odpowiedzieć firma ExMetrix – spółka tworząca nowej generacji oprogramowanie do statystycznej analizy danych i prognozowania. Czy pierwsza prognoza jest optymistyczna?

Firma budując model przebiegu epidemii w Polsce, przeanalizowała jej przebieg w krajach, w których COVID-19 rozwinął się wcześniej niż w Polsce czyli w Chinach, Korei Południowej, Japonii, niektórych krajach europejskich oraz Stanach Zjednoczonych.

Co mówi prognoza? Kiedy nastąpi koniec epidemii? Z modelu opracowanego przez spółkę ExMetrix zajmującą się prognozowaniem gospodarczym i społecznym, wynika, że liczba osób zarażonych w Polsce może wynieść około 9 tysięcy i powinna zostać osiągnięta w okolicach 20 kwietnia 2020. Model sugeruje zatem, że czas trwania epidemii w Polsce będzie nieco dłuższy niż w Chinach . Od pierwszego zanotowanego przypadku do osiągnięcia maksimum upłynie u nas prawdopodobnie około 48 dni, w Chinach było to około 40 dni. Najszybszy przyrost osób zakażonych może wynieść około 400 na dobę i nastąpi w okresie 28.03.2020 – 08.04.2020 (między 25 a 35 dniem epidemii) Po 08 kwietnia liczba zachorowań powinna rosnąć w wolniejszym tempie, zaś bardzo wyraźne zahamowanie powinno być widoczne około 15 kwietnia .

UWAGA: Dramatyczny apel lekarza. „KTO WAS BĘDZIE LECZYŁ, JAK MY UMRZEMY”

 

kiedy koniec epidemii w Polsce ExMetrix

 

Jak powstał model prognostyczny? Prezes ExMetrix – Zbigniew Łukoś, odpowiada:

„W przygotowanej przez nas prognozie staraliśmy się uwzględnić szerokie spektrum czynników, mających wpływ na rozwój epidemii COVID-19. Nasz model prognostyczny, oprócz danych opisujących sam przebieg epidemii, wykorzystuje także informacje dotyczącą kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, warunków meteorologicznych oraz zdyscyplinowania społeczeństwa w obliczu nadzwyczajnie zaistniałej sytuacji.”

 

„Nasze modele przewidują łagodniejszy przebieg epidemii niż w przypadku państw zachodniej i południowej Europy. Aby rzeczywiście tak się stało potrzeba wysiłku społecznego polegającego na stosowaniu się do wprowadzonych restrykcji i ograniczeń, tym bardziej iż modele ExMetrix prognozują, że wchodzimy właśnie w decydującą fazę epidemii”

UWAGA: Ministerstwo rozwoju apeluje o pomoc

ExMetrix to spółka tworząca nowej generacji oprogramowanie do statystycznej analizy danych i prognozowania. ExMetrix to system do analizy danych wykorzystujący najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Aartificial Intelligence. Firma daje dostęp do gotowych modeli statystycznych i predykcyjnych oraz umożliwia tworzenie własnych modeli, bazując na 80 milionach strumieni danych dostępnych w systemie lub na dowolnych zbiorach własnych danych. Z ExMetrix korzysta kilkadziesiąt organizacji różnej wielkości, m.in. Grupa Azoty. Oprogramowanie wykorzystywane jest również do edukacji studentów na UEK i UMCS.

Prognoza przedstawiona przez ExMetrix wydaje się poprawna, oczywiście zakładając że dane dotyczące zachorowań w Polsce są pełne i prawdziwe.

Źródło: ExMetrix

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.