Ponad milion zarażonych koronawirusem

Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronavirusem Covid-19 przekroczyła milion zarażonych osób a 5% chorych zmarło.

Jak dotąd tylko kraje azjatyckie takie jak Chiny i Korea Południowa notują zahamowanie rozwoju epidemii. Aktualnie głównymi epicentrami epidemii są Stany Zjednoczone USA, gdzie zanotowano ponad 236 tysięcy przypadków zachorowań. W Europie, centrami epidemii są, w dalszym ciągu Włochy, oraz Hiszpania. Niestety w żadnym europejskim kraju prognozy nie przewidują szybkiego zakończenia się epidemii.

Niestety, epidemia koronawirusa COVID-19 rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Dzisiaj zanotowano milionowy, potwierdzony przypadek zarażenia, ponad 50 tysięcy ludzi znarło w skutek choroby nazywanej SARS-2.

 

milion zarażonych koronawirusem
Źródło: Gisanddata. Stan na dzień 02.04.2020

 

UWAGA: Kiedy koniec epidemii w Polsce? Są pierwsze prognozy.

Akcja #zostańwdomu

W całej Polsce notujemy wzrost nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. Wprowadzenie zakazów zgrupowań, zamknięcie szkół oraz sklepów spowolniło rozprzestrzeniającą się chorobę ale jej nie wyeliminowało. Aktualnie notujemy wzrost dzienny zachorowań od 10% do 12%, na początku marca ten współczynnik wynosił 24% – 26%. Szacunkowo, do końca kwietnia, ilość zarażonych osób w Polsce może sięgnąć 46 tysięcy przypadków.   Aktualnie ta liczba wynosi 2946 osób.
Działania prewencyjnie nie są, niestety, przestrzegane przez wszystkich obywateli. W dalszym ciągu, na ulicach, można spotkać spacerujące osoby które bez wyraźnej potrzeby opuszczają swoje miejsce zamieszkania.

Kontrowersyjną decyzją rządu w Polsce jest chęć przeprowadzenia wyborów prezydenckich w Maju oraz dopuszczenie do grupowania się wiernych w kościołach w grupach około 50 osób.  Takie skupiska ludzi tylko sprzyjają rozprzestrzenianiu się epidemii a w efekcie do wydłużenia walki z epidemią.

Aktualne informacji o sytuacji w Polsce można śledzić na naszej stronie PRESSonline.pl oraz rządowej stronie Gov.pl/koronawirus

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.