Nakaz noszenia maseczek mimo że Minister Zdrowia je wyśmiewał

Od 16 kwietnia będzie obowiązywać obligatoryjny nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Każda osoba, która wychodzi z domu, będzie miała obowiązek zakryć usta i nos maseczką lub szalikiem. Nakaz powstał jako element walki z rozprzestrzeniającą się w Polsce epidemią koronawirusa. Problem w tym że jeszcze miesiąc temu, Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, wypowiadał się w kwestii maseczek, otwarcie mówiąc że nie chronią przed zarażeniem. W wypowiedzi dla radia RMF FM, otwarcie śmiał się z używania maseczek przez osoby zdrowe, żartował że chronią maseczki w kremie na twarz i ręce.
Co więcej, Minister Zdrowia, zwracał się do chińskich portali aukcyjnych aby zamówienia na maseczki do Polski nie były realizowane. Doprowadziło to dramatycznego wzrostu cen maseczek z powodu braku dostępności na rynku.

Informacja została przekazana przez Ministra Szumowskiego na konferencji prasowej z dnia 9 kwietnia. Dziwi fakt że odroczenia konieczności noszenia maseczek o tydzień od ogłoszenia decyzji.

Musimy powoli, w sposób bezpieczny wracać do nowej rzeczywistości, ale musimy zachować środki ostrożności. W związku z tym od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To pozwala ochronić nie nas, którzy będziemy nosili te maseczki czy chustki na twarzy, ale innych przed nami.

Eksperci na świecie są zgodni, że maseczki z filtrem FFP3 uniemożliwiają rozprzestrzenianie patogenów przez osoby zarażone i taka jest ich właściwa funkcja. Maseczki o niższej klasie filtrów nie chronią w wystarczającym stopniu ponieważ przepuszczają powietrze wraz z cząsteczkami na których może przebywać wirus. Z drugiej strony, prewencja jest lepsza niż brak jakichkolwiek działań.
Używanie maseczek zalecają lekarze. Personel medyczni niejednokrotnie apelował aby używać tego rodzaju zabezpieczenia aby powstrzymać rozwój epidemii. Jak dotąd rząd był głuchy na apele specjalistów.

[the_ad id=”389″]

UWAGA: Policja grozi mandatami i sądem za zamówienia na wynos

Sytuacja i nakaz noszenia maseczek zostały szczegółowo omówione przez internetowych dziennikarzy. Na kanale “Wideoprezentacje“, działającym na platformie Youtube, prowadzonym przez dziennikarza i prawnika, Krzysztofa Woźniaka, został umieszczony felieton w którym autor odkrywa hipokryzję w działaniach rządu.

Chcemy serdecznie podziękować Panu Krzysztofowi Woźniakowi za zauważenie i docenienie naszej pracy na portalu PRESSonline.pl.

Film Pana Krzysztofa można obejrzeć poniżej:

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.