Polski test na obecność koronawirusa

Jak poinformował były minister nauki, Jarosław Gowin, Polski Zakład Higieny potwierdził, że opracowany w Polsce test wykrywania koronawirusa jest całkowicie skuteczny.

Test został opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Prace na stworzeniem testu trwały kilka tygodni. Opracowanie oraz wdrożenie produkcji zostało sfinansowane dzięki dotacji przyznanej Instytutowi przez Jarosława Gowina w wysokości 15 mln zł. Produkcja testu ruszy już w przyszłym tygodniu. Pierwsza partia wyniesie 1000 sztuk i zostanie przekazana Ministerstwu Zdrowia do dalszej dystrybucji. W ramach budżetu, zaplanowana jest produkcja do 100 tysięcy testów.

UWAGA: Nakaz noszenia maseczek mimo że Minister Zdrowia je wyśmiewał

Wynik testu można otrzymać już w 6 godzin po rozpoczęciu badania. Koszt jednego testu szacuje się na około 53 zł. Dotychczas wykonanie testu było wydatkiem około 500 zł. Nową metodę wykrywania wirusa w opracowany polskim teście opisała Dr Handschuh z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

Większość testów komercyjnych, które są w tej chwili stosowane w diagnostyce, ma tzw. kontrolę zewnętrzną, czyli kwas nukleinowy RNA, który się dodaje do tego testu, i który również się potem kontrolnie wykrywa. Wiadomo, że jeżeli coś się dodaje do próbki w trakcie procedury diagnostycznej, to powinno się to wykryć

W próbkach wymazu oprócz wirusa znajdują się zawsze komórki ludzkie, chociażby komórki nabłonka, które niechcący zostaną pobrane. My wykrywamy, czy te komórki były faktycznie obecne. To jest naszym zdaniem lepsza kontrola, ponieważ ona pokazuje nie tylko, że procedura diagnostyczna przebiegła poprawnie, ale również, że wymaz został poprawnie pobrany, przechowywany, transportowany, i że RNA, które było w próbce, nie uległo degradacji”

Redakcja PRESSonline.pl bardzo się cieszy z tej dobrej informacji. Teraz czekamy na wynalezienie skutecznego lekarstwa oraz szczepionki.

Źródło: RadioZet

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.