Alarmy bombowe w kilkunastu galeriach handlowych

Alarmy bombowe w kilkunastu galeriach handlowych. Jak podaje PAP, w poniedziałek 04.05.2020 doszło do kilkunastu zgłoszeń dotyczących pozostawionych ładunków wybuchowych w galeriach handlowych. Zgłoszenia dotyczyły kilkunastu obiektów z niemal całej Polski. Zawiadomienia o podłożonych ładunkach zostały wysłane drogą elektroniczną do centr handlowych. Wszystkie okazały się fałszywe.

UWAGA: Empik zamyka sklepy. Sieć dotkliwie dotknięta kryzysem

Poniedziałek był pierwszym dniem, po ponad miesięcznej przerwie, kiedy galerie handlowe mogły być otwarte dla klientów, w ramach ograniczania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Klienci z umiarkowanym entuzjazmem podeszli do otwarcia centr handlowych, ruch w sklepach był zdecydowanie mniejszy niż w czasach przed epidemią.

Mimo wielu zgłoszeń dotyczących zostawionych ładunków wybuchowych, tylko w części obiektów zarządzono ewakuację.

W Poznaniu, alarm dotyczył trzech galerii handlowych. We wszystkich przeprowadzono prewencyjną ewakuację. Informację te potwierdził Piotr Garstka z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Na Śląsku, w trzech miastach zgłoszono niebezpieczeństwo, jednak tylko w Rybniku, w galerii Focus Park zdecydowano się na przeprowadzenie ewakuacji i sprawdzenie obiektu.
Sonia Kostecka, dyrektor Focus Park poinformowała o swojej decyzji:

Podjęłam decyzję o ewakuacji, ponieważ otrzymaliśmy maila o podłożonym w galerii ładunku wybuchowym. Podobną treść otrzymały inne centra handlowe, dlatego nie wiadomo, czy wiadomość polega na prawdzie. Woleliśmy dmuchać na zimne.

Do ewakuacji doszło również w Białymstoku. Zarząd CH Galeria Alfa ewakuował pracowników i personel, policja sprawdziła obiekt pod kątem niebezpiecznych substancji oraz materiałów wybuchowych. Po potwierdzeniu że alarm był fałszywy, ponownie otworzono Galerię Alfa dla klientów.

We Wrocławiu aż 4 centra handlowe zostały zawiadomione o potencjalnym zagrożeniu – Wroclavia, Magnolia Park, CH Korona oraz Galeria Dominikańska. Wszystkie obiekty została zaalarmowane w ten sam sposób – droga mailową. Tylko w galerii CH Korona zarządzono czasową ewakuację personelu oraz klientów.

Pozostałe zgłoszenia dotyczyły centr handlowych w Wałbrzychu, Łodzi, Krakowie i w Warszawie. W żadnych z nich wymienionych miast nie przeprowadzano ewakuacji.

Decyzję o ewakuacji podejmuje zarządca obiektu na podstawie oceny realnego zagrożenia. Jak dotąd nie zanotowano w Polsce ani jednego zamachu bombowego w centrach handlowych. I to od początku ich powstania. Alarmy bombowe są niestety dość częste.

Źródło: PAP

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.