Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Ponownie.

Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Dwóch szwedzkich parlamentarzystów nominowało szwedzką działaczkę ds. Klimatu Gretę Thunberg oraz rozpoczęty przez nią ruch protestacyjny „Fridays For Future” do Pokojowej Nagrody Nobla w 2020 roku.

Greta Thunberg jest działaczką na rzecz klimatu, a głównym powodem, dla którego zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla, jest to, że pomimo młodego wieku ciężko pracowała, aby politycy otworzyli oczy na kryzys klimatyczny – napisali Jens Holm i Hakan Svenneling, parlamentarzyści z Partii Lewicy w liście do Norweskiego Komitetu Nobla.

UWAGA: Koronawirus w Polsce – dane od początku epidemii

Kryzys klimatyczny spowoduje nowe konflikty i ostatecznie doprowadzi do wojen. Dlatego działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i przestrzegania porozumienia paryskiego są również aktem pokoju – powiedzieli.

Parlamentarzyści dodali, że ​​bez ruchu “Fridays For Future” i działalności Grety Thunberg „problem klimatu nie znalazłby się w agendzie w takim stopniu, jak obecnie”. 17-letnia Greta Thunberg była nominowana, przez norweskich parlamentarzystów, do Pokojowej Nagrody Nobla już w 2019 r. Nagroda trafiła do premiera Etiopii Abiy Ahmeda za jego wysiłki w celu rozwiązania długotrwałego konfliktu z sąsiednią Erytreą.

UWAGA: NASA prosi o pomoc

Greta Thunberg rozpoczęła swój „School Strike for the Climate” przed szwedzkim parlamentem w sierpniu 2018 r. I od tego czasu zainspirowała i zmobilizowała miliony młodych ludzi do zaangażowania się w obronę klimatu na Ziemi.

Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla można składać do 1 lutego, bezpośrednio do Norweskiego Komitetu Nobla. Nominować można każdego kandydata, w tym byłych laureatów, profesorów uniwersyteckich, prawodawców i ministrów rządowych na całym świecie, a także obecnych i byłych członków Norweskiego Komitetu Nobla.

Komitet nigdy nie ujawnia nazwisk nominowanych, ale ci, którzy proponują kandydatów, mogą ujawnić swój wybór.

Źródło: The Local

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.