Strajk w Warszawie rozbity. Policja użyła gazu.

Strajk w Warszawie rozbity. Policja użyła gazu.

W Warszawie, w dniu 16.05.2020 roku, odbyła się legalna manifestacja protestujących przedsiębiorców. Strajk obywał się w Centrum Warszawy oraz na Placu Zamkowym skąd manifestujący zamierzali udać się pod sejm. Należy zaznaczyć że manifestacja miała charakter absolutnie pokojowy. Przedsiębiorcy domagali się odmrożenia gospodarki oraz odszkodowań od rządu za uniemożliwienie prowadzenia działalności oraz straty finansowe związane z ogłoszonym stanem epidemii.

Do brutalnych scen doszło na Placu Zamkowym. Policja w zdecydowany sposób otoczyła uczestników demonstracji, oraz użyła gazu pieprzowego aby rozbić zgrupowanie demonstrantów. Funkcjonariusz który użył gazu zrobił to nieumiejętnie, niemal na oślep, rażąc przy okazji innych policjantów.

Poseł na sejm, Michał Szczerba określił działanie policji jako “bezprawie PiS“. Stosowny komentarz zamieścił na serwisie Twitter:

Zatrzymanie Posłanki i Senatora

Doszło również do incydentu z przedstawicielami władzy. Senator Jacek Bury oraz poseł Klaudia Jahira zostali siłą zatrzymani przez służby policji. Funkcjonariusze nie reagowali na informacje o ich stanowiskach w rządzie i statusie prawnym – m.in posiadanie immunitetu i z użyciem siły wprowadzili senatora do radiowozu. Mimo ochrony prawnej urzędników aparatu władzy, policjanci nie reagowali co jest działaniem łamiącym prawo.

Policja zaprzeczyła jakoby senator został zatrzymany. W komunikacie zamieszczonym na Twitterze, Komenda Stołeczna poinformowała że senator sam wszedł do radiowozu i nie chciał go opuścić.

Do informacji podanej przez policję odniósł się, również za pośrednictwem Twittera,  zatrzymany Senator Jacek Bury:

 

Poniższy amatorski material filmowy pokazuje jak wyglądało to w rzeczywistości:

UWAGA: Atak policji na spotkania Strajku Przedsiębiorców.

Internauci oburzeni

Przebieg strajku oraz działania policji były szeroko transmitowane przez niezależne media oraz nagrywane przez osoby prywatne. Dzięki temu można zapoznać się z materiałami nie zawierającymi subiektywnych komentarzy czy montowania materiału. Internauci są oburzeni działaniami policji i nie skąpią epitetów pod adresem służb.

Sprawę skomentował również lider ARGOunii Paweł Kołodziejczyk:

My wszyscy jesteśmy pracownikami – w swoich firmach, na etatach, na śmieciowych umowach i na gospodarstwach rolnych. Przedsiębiorcy, rolnicy, wolne zawody, pracownicy etatowi i „śmieciowi”, renciści i emeryci, którzy pamiętają czasy PRL i reżimowych służb.
Dziś policja dała popis. Ustawiła się na pozycji sojusznika władzy. To pozycja przegrywająca.

 

Źródło: Facebook

 

Źródło: Twitter @WSlugocki

Następny strajk w Warszawie  “Strajk Przedsiębiorców” zapowiedziany jest na przyszłą sobotę 23 maja 2020 roku.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.