Rząd łagodzi obostrzenia. Lista zmian

Rząd łagodzi obostrzenia. Na dzisiejszej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan łagodzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii koronawirusa w Polsce.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski argumentował zniesienie obostrzeń tendencją spadkową przebiegu epidemii:

Transmisji poziomej, która oznacza, że możemy się zarazić na ulicy, jest niewiele. Dzięki temu te ograniczenia możemy znieść. Druga sprawa to stan przygotowania szpitali. Dziś ponad 80 proc. łóżek jest wolnych. Ponad 90 proc. respiratorów jest wolnych. To oznacza, że możemy w sposób znaczący poluzować ograniczenia

Premier Morawiecki nakłania, mimo wszystko, do zachowania rozsądku i ostrożności, ponieważ walka z wirusem w dalszym ciągu trwa.

Spłaszczenie zachorowań cały czas trwa i jest to zadanie, które wykonujemy. Udało się nam uniknąć najgorszych ciosów, które mogły na nas spaść. Ten koronawirus będzie z nami jednak nadal. Przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli wrócić do normalności gospodarczej szybko. Czerwiec i lipiec będą miesiącami powrotu do normalności. Zachowajmy jednak ostrożność. Walka wciąż trwa, nie chcemy zapłacić kolejnymi zachorowaniami, czy zgonami.

Poniżej lista zniesionych lub złagodzonych obostrzeń:

Od 30 maja:

  • Zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych. Oznacza to że policja nie będzie mogła karać mandatami brak maseczki osobom przebywających na ulicy. Obowiązek nadal będzie obowiązywać w przestrzeniach zamkniętych, gdzie nie mam możliwości zachowania dystansu. Nakaz nadal będzie obowiązywać w pojazdach transportu publicznego (autobusach, tramwajach, pociągach), w sklepach i galeriach handlowych, w kinach i teatrach, w salonach masażu i tatuażu, kościołach i urzędach.
    Nie będzie konieczności zasłaniania twarzy w pracy pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej odległości pomiędzy stanowiskami pracy
  • Zniesione zostaną limity osób przebywających w sklepach, kościołach oraz restauracjach. W dalszym ciągu, w tych miejscach będzie obowiązywać nakaz zachowania odstępu pomiędzy przebywającymi osobami.
  • Możliwe będzie organizowanie imprez plenerowych oraz zgromadzeń. Ograniczeniem jest ilość osób – do 150 przy jednoczesnym zachowaniu dystansu pomiędzy uczestnikami.

UWAGA: Koronawirus w Polsce – dane od początku epidemii

Od 6 czerwca:

  • Zostaną otwarte kina, teatry, opery oraz cyrki. Pojemność widowni ma być ograniczona jest do 50%. Obowiązkowe będzie noszenie maseczek.
  • Wracają siłownie, kluby fitness, baseny, sale zabaw oraz parki rozrywki. Noszenie maseczki nie będzie obowiązkowe ale należy zachować w tych miejscach odległość 2 metrów. Nie określono czy plenerowe place zabaw dla dzieci zostaną otwarte.
  • Otwarte zostaną sauny, salony masażu i tatuażu. Nie są określone dodatkowe obostrzenia tych miejscach.
  • Wraca możliwość organizowania wesel ale z ograniczeniem do 150 gości. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek podczas wesela.
  • Inne miejsca rozrywkowe takie jak dyskoteki i kluby nadal zostaną zamknięte.

Czekamy na kolejną konferencję na której rząd łagodzi obostrzenia w kwestii powrotu do szkół oraz kwestię okresu wakacyjnego i możliwości przebywania w skupiskach bez zachowania dystans 2 metrów. Według statystyk PRESSonline.pl ilość osób zarażonych w Polsce cały czas rośnie. Nie jest widoczna tendencja spadkowa ani wypłaszczenia ilości infekcji. Dzienną ilość wykazanych nowych zarażeń prezentujemy na poniższym wykresie.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.