Wojsko na ulicach – zarządzenie Premiera Morawieckiego

Dzisiaj 26 października, zostało opublikowane rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, w którym Premier zarządził wykorzystanie żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do pomocy policji.

Zarządzenie nr 180 zostało wydane 23 października 2020r. Ma wejść w życie od dnia następnego po ogłoszeniu czyli od wtorku 27 października 2020.

Z pełnym zarządzeniem można zapoznać się na stronie Monitora Polskiego

Na podstawie art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2020 r. poz. 360, 956 i 1610) zarządza się, co następuje:
§ 1. W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Nie jest znany zakres działań jakie ma podjąć wojsko we wspieraniu służb policji. Ponieważ, w rozporządzeniu, mowa o porządku publicznym, można założyć, że ma to bezpośredni związek z falą protestów która aktualnie przewija się w Polsce po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczenia aborcji.

 

UWAGA! Dramatyczny apel lekarza. “KTO WAS BĘDZIE LECZYŁ, JAK MY UMRZEMY”

Źródło: Monitorpolski.gov.pl

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.