Ministerstwo rozwoju apeluje o pomoc

Ministerstwo rozwoju, na stronie internetowej www.gov.pl apeluje do producentów o pomoc w zaopatrzeniu w podstawowe środki ochrony osobistej, używane w walce z pandemią koronawirusa.

Na stronie można przeczytać:

Jeżeli możesz pomóc w produkcji fartuchów ochronnych, kombinezonów ochronnych, maseczek z filtrem, gogli, wzmocnionych rękawic, rękawiczek ochronnych oraz płynu do dezynfekcji, napisz do nas na adres pomagamy@mr.gov.pl

UWAGA: ORLEN rozpoczął produkcję płynu do dezynfekcji rąk.

Jednocześnie, ministerstwo rozwoju podaje normy i specyfikacje jakie należy spełnić w oferowanych produktach:

KOMBINEZON

ochrona zgodna z kategorią III odzieży ochronnej:
Typ 5 – EN ISO 13982‐1:2004 +A1:2010 – ochrona przed pyłami,
Typ 6 – EN 13034:2005
ochrona biologiczna: zgodnie z normą EN 14126
własności antystatyczne: zgodnie z normą EN 1149-5
ochrona przeciwko skażeniu radioaktywnemu: zgodnie z normą EN 1073-2 (bez zapewnienia ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym)

FARTUCH

wyrób medyczny o cechach ochronnych: trójwarstwowa ochrona SMS przed płynnymi aerozolami w teście Spray ≤ 0.1 g wg AAMI lub równoważnym oraz ochrona przed przenikaniem cieczy w teście hydrostatycznym ≥ 20cm H2O zgodnie z poziomem AAMI lub równoważnym, ochrona przed S. aureus w teście na skuteczność filtracji bakteryjnej (BFE) dla S. aureus na poziomie 87%, wiązany z tyłu na troki z dodatkowym górnym zapięciem na przylepiec (na przylepcu oznaczenie poziomu ochrony według AMMI lub równoważnym), rękawy z elastyczną silikonową taśmą zabezpieczającą. Fartuch ochronny przeznaczony do kontaktu z patogenami.

Wymagana min. 1 klasa palności. Fartuch wykonany z barierowej włókniny polipropylenowej SMS ,bez zawartości lateksu, polietylenu i celulozy do procedur wysokiego ryzyka – zgodny z wymaganiami ochrony – dla „poziomu 2” wg AAMI lub równoważne. Rozmiar L i XL – kolor żółty lub niebieski.
wyrób medyczny o cechach ochronnych: ochrona przed kontaktem z aerozolami oraz ochroną przed penetracją przez krwiopochodne patogeny wg PN-EN 374 lub ASTM 1670 i 1671.
Ochrona przed płynnymi aerozolami w teście Spray ≤ 0.1 g wg AAMI lub równoważnym oraz ochrona przed przenikaniem cieczy w teście hydrostatycznym ≥ 120cm H2O zgodnie z poziomem AAMI lub równoważnym.

Typ fartucha “odsłonięte plecy”, posiadający specjalne nacięcie na przodzie fartucha oraz mankiet z zaczepem na kciuk dla bezpiecznego „czystego” zdejmowania lub mankiet standardowy.
Fartuch wykonany z barierowej włókniny polipropylenowej, bez zawartości lateksu, polietylenu i celulozy do procedur wysokiego ryzyka – zgodny z wymaganiami ochrony – dla „poziomu co najmniej 3 ” wg AAMI lub równoważne.
Wymagania dodatkowe – minimum 1 klasa palności. Rozmiar uniwersalny.

PÓŁMASKI

spełnia normę EN149 – sprzęt ochrony układu oddechowego. Półmaski filtrujące do ochrony przed cząstkami.
FFP2 – półmaska w klasie ochronnej 2
FFP3 – półmaska w klasie ochronnej 3
GOGLE
EN166 – Ochrona indywidualna oczu
EN170 – Ochrona indywidualna oczu – filtry chroniące przed nadfioletem.
Certyfikat CE

OSŁONY NA BUTY

Osłony na obuwie są uzupełnieniem kombinezonów ochronnych i chronią obuwie oraz uszczelniają dół nogawki przed zanieczyszczeniami – EN 14126

RĘKAWICE

ASTM D7907 (wirusy, bakterie)
zgodność z normami: EN 455-1-2-3; ISO 9001; ISO 13485
MASECZKI
oznaczenie i normy: CE Kat.2, EN14683

PŁYN DO DEZYNFEKCJI

higieniczna dezynfekcja rąk (EN 1500) – 30 sekund (3ml)
chirurgiczna dezynfekcja rąk (EN 12791) – 2 x 5ml (łącznie: 10ml) w czasie 90 sek.
posiada właściwości bakteriobójcze, bójcze wobec grzybów drożdżopodobnych i wirusobójcze wobec HIV, HBV, HCV, herpes simplex viruses, rota, noro, adeno, polio, vaccinia i SARS.

Prosimy o przesyłanie ofert na adres poczty elektronicznej oferty@mz.gov.pl.

UWAGA: Chiński producent samochodów elektrycznych produkuje maseczki ochronne

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.