Andrzej Duda traci poparcie. Spadek aż o 20%.

Andrzej Duda traci 20% punktów poparcia w wyborach prezydenckich. Takie dane zostały podane przez firmę Kantar. Najnowszy sondaż uwzględnia zmiany w liście kandydatów na urząd prezydenta. Zmianie uległa również ilość osób która zadeklarowała wzięcie udziału w wyborach – aż 78% respondentów zadeklarowało głosowanie w zbliżających się wyborach. W kwietniu ta wartość wynosiła zaledwie 43%.

Oczywistym wpływem na aktualny sondaż są zmiany na listach wyborczych. Z walki o urząd Prezydenta Polski wycofała się Małgorzata Kidawa-Błońska a jej miejsce zajął aktualny Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski.

 

 

Według sondażu, starający się o reelekcję Andrzej Duda traci w stosunku do poprzedniego sondażu aż 20% punktów poparcia (59% w kwietniu). Mimo to w dalszym ciągu osiąga najwyższy wynik w pierwszej turze głosowania. Rafał Trzaskowski, jako nowy kandydat, zyskuje 18% głosów poparcia co jednoznacznie może wskazywać na odebranie elektoratu aktualnemu prezydentowi. Szymon Hołownia również zyskał wyborców – jego wynik powiększył się o 8% w stosunku do kwietnia i wynosi 15%. Ostatnim kandydatem którego wynik uległ poprawie jest kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak. Aktualny wynik wynosi 8% co oznacza wzrost o 3%.
Kandydatami którzy stracili głosy wyborców są Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Robert Biedroń. Stracili po 4% punktów poparcia. Bez zmian pozostaje kandydatura Marka Jakubiaka którego wynik pozostaje na poziomie 2%. Pozostali kandydaci uzyskaliby wynik na poziomie poniżej 1%.

UWAGA: Kandydat na prezydenta obraża uczestników Strajku Przedsiębiorców

Oczywiście z zestawienia została wykluczona Małgorzata Kidawa-Błońska która w kwietniu uzyskała wynik na poziomie 4%.

Zagadką pozostaje wynik w II turze wyborów. Mimo że Kantar jednoznacznie wskazuje Andrzeja Dudę jako zwycięzcę z każdym kandydatek, to należy uwzględnić jeszcze głosy “elektoratu negatywnego” których głos może być kluczowy. Do elektoratu negatywnego należy zaliczyć głosy osób która oddają swój głos aby kandydat nie wygrał wyborów na rzecz swojego przeciwnika. Są to nie tylko przeciwnicy ale również osoby które dotychczas nie były zdecydowane na jednoznaczny wybór kandydata na którego byłyby skłonne oddać głos.

Sondaż został przeprowadzony na grupie 956 uprawnionych do głosowania osób z całej Polski. Błąd statystyczny wynosi 5%

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.