Sondaż wyborczy. Wyniki głosowania w Warszawie.

Sondaż wyborczy. Jakie wyniki głosowania w Warszawie?

Wybory na urząd prezydenta budzą dużo emocji, nie tylko ze względu na brak pewności co do terminu ale również z powodu przetasowań na listach wyborczych. W dniach 28-29 maja 2020 roku, przedstawiciele redakcji PRESSonline.pl przeprowadzili w Warszawie sondaż dotyczący głosowania warszawiaków w nadchodzących wyborach prezydenckich. Wyniki oparte są na grupie pełnoletnich osób, wyłącznie mieszkańców stolicy. Sondaż wyborczy był przeprowadzany w formie wywiadu osobistego w miejscach publicznych. Respondenci byli wybierani losowo.

Zdecydowanym liderem w Warszawie został aktualny prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski, z wynikiem ponad 38%. Na drugim miejscu uplasował się dotychczasowy prezydent Andrzej Duda z wynikiem 21%. Kolejne miejsce należy do Szymona Hołowni który uzyskał wynik 5,7%. Pozostali kandydaci otrzymali poniżej 5% głosów poparcia.
Ponad 22% respondentów nie wskazało żadnego kandydata lub nie jest zdecydowana na jednego, konkretnego kandydata.

 

sondaż wyborczy Warszawa 1 tura

II tura wyborów

W drugiej turze wyborów, jeżeli kandydatami byliby liderzy pierwszej tury sondażu, wzięli by udział Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. W przypadku tych kandydatów widoczny jest efekt wyboru tzw. elektoratu negatywnego – czyli osób zdecydowanych na głosowanie przeciwko kandydatowi poprzez oddanie głosu na przeciwnika. Zmalała również ilość niezdecydowanych osób, które w drugiej turze oddałyby głos na konkretnego kandydata. Osoby niezdecydowane stanowią 16% ogólnego wyniku. Zwycięzcą II tury zostałby Rafał Trzaskowski z wynikiem ponad 60%. Na aktualnego prezydenta, Andrzeja Dudę  zdecydowałoby się oddać głos niecałe 24% warszawiaków.

UWAGA: Wybory 28 czerwca. “Nie ma możliwości zmian”

 

sondaż wyborczy Warszawa 2 tura

 

Oczywiście są to dane wyłącznie z Warszawy i mogę nie być odzwierciedleniem ogólnopolskich sondaży.  W sondażu  wzięło udział 984 respondentów. Wybory prezydenckie są zaplanowane na 28 czerwca 2020 roku.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.