Wybory 28 czerwca. “Nie ma możliwości zmian”

Wybory 28 czerwca. Posłowie Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro wypowiedzieli się w sprawie wyborów prezydenckich. Wydali krótkie oświadczenie na temat terminu przeprowadzenia głosowania:

Ostatni możliwy termin wyborów prezydenckich to 28 czerwca (niedziela). Nie ma żadnej możliwości przeprowadzenia kolejnych zmian

– powiedział Jarosław Kaczyński.

UWAGA: Andrzej Duda traci poparcie. Spadek aż o 20%.

Oświadczenie wydali w siedzibie partii PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Odnieśli się również do działań innych ugrupowań politycznych które są przeciwne terminowi wyborów i zarzucają przedstawicielom partii rządzącej łamanie podstawowego prawa jakim jest Konstytucja. W swojej wypowiedzi Jarosław Kaczyński wystosował zdecydowane stanowisko:

Nie ma tu żadnej możliwości przeprowadzenia kolejnych zmian. Ci, którzy to proponują sieją zamęt i za nic mają konstytucję, choć bardzo często się na nią powołują (..). Nasze stanowisko jest jednoznaczne i wspólne. Wybory będą przeprowadzone. Jeśli będą próby przeciwstawiania się temu, będziemy wykorzystali wszelkie środki, jakie przynależą państwu po to, żeby prawo zostało wykonane i żeby podstawowa instytucja demokracji, czyli wybory, były w Polsce faktem.

Zbigniew Ziobro dodał:

Przeciąganie kampanii wyborczej nie służy interesom Polaków ani polskiej gospodarce, która została nadszarpnięta pandemią. W naszym interesie jest to, by szybko zagwarantować stabilność polityczną wszystkich ośrodków władzy. Zwłaszcza tak ważnego, jakim jest urząd prezydenta.

Przedstawiciele partii opozycji nie wyrazili zgody na wcześniejszą propozycję Jarosława Gowina w kwestii zmiany konstytucji tak aby umożliwiała przedłużenie kadencji aktualnie urzędującego prezydenta, Andrzeja Duda, o 2 lata do roku 2022. Kilka tygodni temu doszło do spotkania przedstawicieli wszystkich partii, które maja swoich przedstawicieli w sejmie, na którym ustano wspólnie termin wyporów i możliwość przeprowadzenia ich na przełomie czerwca i lipca.

W najbliższych dniach należy oczekiwać ogłoszenia stosowanego aktu przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW). Poprzedni termin wyborów został odwołany przez PKW z powodu braku kandydatów a tym samym brakiem możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Wyjaśnienie PKW zostało zamieszczone na stronie PKW.GOV.PL

Wybory 28 czerwca mogą być przeprowadzone w dotychczasowym trybie oraz w formie korespondencyjnej.

 

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.