CDP w stanie upadłości. Co z grą “Cyberpunk 2077”?

CDP, znany jako CD Projekt złożyła do sądu wniosek o upadłość. Majątek firmy został zabezpieczony przez sąd który wyznaczył nadzorcę nad ruchomościami firmy.

Oznacza to koniec wydawcę gier który działał na polskim rynku od 1994 roku i od tego czasu stal się jedną z największych firm dystrybuujących produkty z segmentu gier PC. Jako pierwszy wydawca gier, skupił się wyłącznie na wydaniach na płytach CD – stąd też wzięła się nazwa firmy “CD PROJEKT“. Dotychczas firma byłą kojarzona z wysoką jakością oferowanych gier, bardzo skutecznym marketingiem oraz zarządzaniem najmocniejszymi markami na rynku gier – Blizzard, Activision, Konami, THQ oraz produktami studia CD Projekt RED.
Wydawca jako pierwszy wprowadził do sprzedaży serie wydawnicze ze starczymi produktami. Były to m.in eXtra Klasyka, TopSeller czy Platynowa Kolekcja. Pod skrzydłami firmy urosły takie marki jak gram.pl (sprzedane firmie Action), sklep CDP.pl (kupiony przez Merlin Group), GOG.com oraz wspomniane studio twórców gier z serii Wiedźmin, CD Projekt Red.

W 2012 roku nastąpiło oddzielenie od grupy firmy CDP.PL. Tym samym dział wydawniczy stał się niezależną firmą działającą pod nazwą CDP Sp. z o.o.

Co z Cyberpunk 2077 ?

Gry studia CDP zostały przejęte przez firmę Cenega Polska – dotychczas największego konkurenta firmy w branży gier. Ogłoszenie takiej informacji na początku marca wskazywało jaki los spotka CDP, który już w styczniu zakończył swoją działalność dystrybucyjną.
W kwestii współpracy wypowiedział się Michał Nowakowski z CDP:

Cenega to doświadczony dystrybutor i nasz sprawdzony partner poza granicami Polski. Nasza dotychczasowa współpraca nad promocją gry Cyberpunk 2077 na Węgrzech sprawia, że jestem przekonany, iż działania dystrybucyjne w kraju będą przebiegać na równie wysokim poziomie.

Cenega wydawcą gier CDP

Rynek wydawniczy gier stracił tym samym kolejnego wydawcę. Podobny los spotkał firmy Techland, LEM, Play Publishing które zawiesiły działalność wydawniczą.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.