Empik zamyka sklepy. Sieć dotkliwie dotknięta kryzysem

Empik zamyka sklepy. Sieć dotkliwie dotknięta kryzysem

Sieć sklepów Empik to jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek w Polsce. Do niedawna posiadała 276 salonów zlokalizowanych w całym kraju. Kryzys związany z koronawirusem dotkliwie wpłynął na sieć, której zarząd zdecydował się na zamknięcie ponad 40 swoich jednostek handlowych. Oznacza to, że od 4 maja sieć zmaleje aż o 15%. Dotyczy to głównie lokalizacji w galeriach handlowych, zostaną zatem zamknięte najpopularniejsze sklepy.

Ze względu na pandemię i jej ekonomiczne skutki zarząd Empiku podjął decyzję o odstąpieniu od ponad 40 umów najmu w galeriach handlowych. Oznacza to, że te lokalizacje nie zostaną otwarte 4 maja.

Empik nie wyklucza dalszych wypowiedzeń umów w lokalizacjach, w których przy obecnych warunkach najmu prowadzenie rentownej działalności będzie trwale niemożliwe. Obecnie prowadzone są negocjacje w zakresie modyfikacji warunków najmu, odzwierciedlających nową rzeczywistość ekonomiczną.

UWAGA: Netflix ma katolicką konkurencję – platformę KATOFLIX

Grupa Empik prognozuje, że ze względu na stan epidemii, który będzie polską rzeczywistością przez kolejne kilkanaście miesięcy, centra handlowe zanotują znaczące spadki odpowiedzialności. Nowy reżim sanitarny, zamknięte kina, ograniczony dostęp do stref fitness i rozrywki, foodcourtów, a także potencjalne bankructwa mniejszych sieci, spowodują, że duże centra handlowe stracą znacząco na swojej atrakcyjności. Jednocześnie trwale zmienią się zakupowe nawyki części klientów, którzy coraz chętniej i częściej będą korzystać z zakupów online. Już teraz Empik notuje trzycyfrowe wzrosty w sprzedaży online i digital, której udział w 2019 zbliżył się do 40% obrotów, a w tym roku oczekiwany jest jego dalszy znaczący wzrost. Firma zapowiada dalsze inwestycje w tym obszarze.

Szacunkowo, pracę straci około 600 osób.

Jeszcze w lutym, zarząd Empiku, stawiał na dynamiczny rozwój sklepów stacjonarnych. W lutym 2020 roku otworzył 3 salony w centrach handlowych mi.in w parku handlowym N-Park we Wrocławiu oraz Vendo Park w Jaworze. Aktualne stanowisko w sprawie eksplanacji sieci nie jest znane. Nie tylko Empik zamyka sklepy. Podobne decyzje podjął zarząd firm Reserved, Cropp, House i Sinsay . W najbliższym czasie należy spodziewać się podobnych decyzji innych sieci zlokalizowanych w galeriach handlowych.

PRESSonline

Niezależny blog informacyjny.